utorok 27. marca 2012

SOTA OM na OM/BA-004 Devínska Kobyla 514m 25.3.2012

Dňa 25.3.2012 na obed som sa pri peknom jarnom počasí vybral sám na kopec Devínska Kobyla v Malých Karpatoch pri Bratislave, na moju druhú SOTA aktivitu.


Hneď po výstupe na vrchol som mal problém : pri stavbe antény - vodorovného dipólu na 14 MHz - sa mi pri vztyčovaní laminátový teleskopický stožiar pri náraze vetra zohol a anténa sa zaplietla do vetví stromu spolu s koaxiálnym káblom. Dlho som sa trápil, kým som ich spolu s kotevnými lankami vyslobodil. No poškodil som pri tom ako anténu tak i koaxiálny zvod a aj prst na ruke som si nešikovnosťou poranil (krvi našťastie tieklo len trochu).

Po tejto nemilej príhode som sa chcel vrátiť naspäť. Po upokojení som sa rozhodol predsa len neodísť hneď tak domov a po provizórnej oprave som znova vztýčil 14 MHz dipól. Tentoraz ale ako vertikálny dipól, omotaný okolo laminátového stožiara, aby sa nezaplietol do stromov.Koaxiálny zvod som ku stožiaru viedol pár metrov "zhruba vodorovne" a ďalej šikmo k zemi.
Potom to už išlo s mojou SOTA výbavou ( TRX FT857D, 5W nastavený výkon kvôli neistote s PSV, olovený AKU 12V/7Ah a príslušenstvo) celkom dobre a vďaka Radovi OM2ZZ, ktorý ma dal do SOTA clustra - sa mi po prihlásení ako "aktivátor" SOTA OM/BA-004 - spustila slušná aktivita na KV 14061kHz. 
Občas riadne rušenia a tiež únava po predošlých zážitkoch však spôsobili, že som počas 40min urobil len 18 spojení CW. Celý výlet bol znova tréningom ako loviť protistanice z QRM na pásme a ako stavať anténu v lese celkom sám. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára